Patron: Mr W.L Cockcroft
01622 691009

NEWS

Hawkes Memorial Awards

Over £14000 has been awarded to individuals since these awards were instigated in 2009.

Here is a full list of the award winners:

2009 – £450 Awarded
Jessica Silvester – Bowling
Katie Simpson – Karate

2010 – £2,745 Awarded
Jasmine Pomeroy – Judo
Jack Finch – BMX Cycling
Mark Cryer – Athletics
Ross Gilham–Jones – Hockey
Oliver Kitchen – Boxing
Joel Shopland – Cricket
Emma Smethurst – Athletics
Lloyd Milner – Athletics

2011 – £1708 Awarded
Neil Armstrong – Athletics
Sophie Ayre – Athletics
Hanhah Frost –Ten pin bowling
Dani Chatterton – Modern pentathlon
Georgia Yates – Fencing sabre
Mark Cryer – Athletics
Luca Russo – Athletics
Dean Terry – Sprint kayaking
Sam Hunter – Dancing
Ross Gilham-Jones – Hockey

2012 – £2150 Awarded
Hannah Frost – Ten pin bowling
Christine Bordean – Karate
Aaron Turner – Judo
Enrico Atkinson – Judo
Kerrie Johnson – Pentathlon
Simon Dacey – Fencing
Adam Axford – Karate
Elle Osborne – Karate
Samantha Riddell – Karate
Jack Cutler – Karate
Charlotte Pape – Cricket
Jacinta Barham – Triathlon
Darcey Barham – Triathlon
Luke Francis – Athletics

2013 – £3245
Joseph Hilder – Fencing
Michael Rowlands – Free style skier
Madison Rowlands – Free style skier
Enrico Atkinson – Judo
Joseph O’Hara – Athletics
Lanina Solley – Judo
Nick Armstrong – Athletics
Kyle Lower – Basketball
Charlotte Pape – Cricket
Thomas Finch – Cycling
George Finch – Cycling
Dan Seagrove Castle – Swimming
Simon Dacey – Fencing
Alice Kish – Polocrosse
Isaac O’Connor – Hockey
Meggan Beddoe – Fencing
Patrick Keech – Sailing
Gustavo Fernandez –Basketball
Margo Koets – Swimming

2014 – £4105 Awarded
Dan Seagrove Castle – Swimming
Hannah Wain – Swimming
Charlotte Wise – Hockey
Benjamin Pond – Pentathlon
Matthew day – Football
Tiegan Aitkin – Tennis
Luke Carpenter – Karate
Caitlin George – Karate
Angela George – Karate
Maria Pereira – Karate
Michael Pereira – Karate
Dani Chattenton – Pentatlon
Nicole Amos – Golf
Bradley Pounds – Bowls
Abbie Wyver – Rhythmic Gymnastics
Andrey Brightwell – Pentathlon
Peter Buravtskiy – Trampoline
Georgina Kennedy – Squash
Amelia Henley – Squash
Charlotte Tapsell – Dry Skiing
Annabelle Richards – Cricket

2015 – £4,550

Matt Blandford
Matthew Day
Ashleigh West
Nicole Amos
Flynn Hope
Simon Dacey
Oliver Robinson
Angharad Ward
Annabelle Richards
Reyce Asesimba
Kimura Karate
Samuel Painter
Peter Buravytski
Jade Oni
Rebecca Burford
Hamish Reilly
Rachael Ellerby
Georgina Kennedy